Chcąc wybrać się na badanie wzroku, z pewnością najczęściej przychodzi Ci na myśl wizyta u okulisty. Natomiast badanie okulistyczne w wielu przypadkach może zostać uzupełnione lub nawet zastąpione badaniem optometrycznym.

Zacznijmy od okulisty

OKULISTA to lekarz, specjalista od diagnostyki chorób oczu oraz ich leczenia. Może przeprowadzać zabiegi oraz operacje oczu. Posiada uprawnienia do przepisywania leków. 

Kim w takim razie jest optometrysta? 

OPTOMETRYSTA to specjalista zajmujący diagnozowaniem i korekcją wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Dodatkowo diagnozuje różnorodne zaburzenia widzenia obuocznego, jak na przykład zezy czy zaburzenia akomodacji. Zajmuje się także aplikacją i dopasowaniem soczewek kontaktowych, jak również może zalecić stosowanie pomocy optycznych dla osób słabowidzących lub innej formy terapii wzroku. 

Zapraszamy na wirtualny spacer po naszym gabinecie

Kiedy powinniśmy wybrać się do optometrysty ?

Z pewnością wtedy, gdy zauważasz u siebie pogorszone widzenie lub kiedy w celu wyostrzenia obrazu musisz mrużyć oczy, nadmiernie wytężać wzrok. Do objawów, które powinny Cię skłonić do badania optometrycznego można zaliczyć również zmęczenie oczu podczas pracy, bóle oczu lub głowy związane z intensywnym użytkowaniem komputera czy telefonu, a także często występujące zamazywanie się obrazu. 

Czasami wizyta u optometrysty nie ogranicza się do zapisania odpowiedniej korekcji w postaci okularów. Jeżeli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań, korekcja może zostać zapisana w postaci soczewek kontaktowych. Czasami zdarza się, że korekcja wzroku nie jest potrzebna, a ze zgłaszanymi objawami można poradzić sobie za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń wzrokowych, które także zapisze optometrysta.