BAZA WIEDZY NA TEMAT PROGRESJI KRÓTKOWZROCZNOŚCI

Krótkowzroczność u dzieci

Krótkowzroczność jest najczęściej występująca wadą wzroku. Stan ten dotyczy coraz większej liczby ludzi, według najnowszych szacunków do 2050r już połowa populacji będzie krótkowzroczna. Szczególnym problemem jest w szybkim tempie przyrastająca wada wzroku. Z taką sytuacją najczęściej borykają się dzieci i osoby młode, u których wada wzroku potrafi rosnąć w tempie nawet 1 dptr na rok.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność odnośni się do stanu, w którym jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie obiekty znajdujące się blisko, jednak wszystko co znajduje się w większej odległości jest zamazane. Taki efekt widzenia spowodowany jest najczęściej zbyt szybkim przyrostem długości gałki ocznej. W konsekwencji obraz, który wpada do oka ogniskuje się przed siatkówką, zamiast prawidłowego stanu czyli na siatkówce. Przy użyciu odpowiednich mocy okularów lub soczewek kontaktowych, przesuwamy obraz na siatkówkę i tym samym uzyskujemy ostre widzenie.

Ryzyko wysokiej krótkowzroczności

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odnotowujemy stały przyrost osób z krótkowzrocznością. Problem z nieostrym widzeniem na dal pojawia się nawet u dzieci w wieku 7-8 lat, a im wcześniej pojawia się krótkowzroczność tym szybciej przyrasta i osiąga większe wartości w wieku dorosłym. Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że im wyższa wada wzroku tym większe ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak: jaskra, odwarstwienie siatkówki, czy krótkowzroczne zwyrodnienie plamki żółtej.

Metody kontroli krótkowzroczności

Okulary korekcyjne

Soczewki okularowe firm Hoya oraz Rodenstock są przełomowymi rozwiązaniami przeznaczonymi do korekcji i kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci w bezpieczny, łatwy, skuteczny i nieinwazyjny sposób. Konstrukcje soczewek umożliwiają jednoczesne spowolnienie wzrostu gałki ocznej i wyraźne widzenie

Miękkie soczewki kontaktowe

Jedną z najbardziej powszechnych i skutecznych metod do kontroli krótkowzroczności jest stosowanie miękkich soczewek kontaktowych o specjalnej wieloogniskowej konstrukcji. Soczewki te dopasowujemy indywidualnie do kształtu oczu oraz wielkości wady wzroku. Nowoczesne materiały, z których wykonane są soczewki pozwalają na bezpieczne ich użytkowanie już od pierwszych lat życia.

Ortokorekcja

Ta forma korekcji wzroku polega na zakładaniu twardych soczewek kontaktowych na noc by po przebudzeniu móc widzieć wyraźnie bez użycia okularów oraz klasycznych miękkich soczewek kontaktowych. Stosowanie soczewek ortok dodatkowo zapewnia wysoką skuteczność w hamowaniu narastania wady wzroku u dzieci i młodzieży.

Farmakologia

Metoda ta polega na codziennym podawaniu do każdego oka jednej kropli atropiny o niskim stężeniu. Podczas stosowania tej metody kontroli krótkowzroczności ściśle współpracujemy z lekarzem okulistą, który kwalifikuje a następnie przepisuje atropinę do codziennego użytku.

Ile to wszystko kosztuje? Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej.

Wada wzroku Twojego dziecka systematycznie przyrasta? — Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko kwalifikuje się do jednej z metod kontroli krótkowzroczności? — Obawiasz się o zdrowie oczu swojej pociechy?

Nasz specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania i zarekomenduje najlepsze postępowanie