Płyny do soczewek kontaktowych, sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

Daria Just

Kategoria: Okulary korekcyjne, Zarządzanie krótkowzrocznością

Chcesz, by Twoje soczewki były dla Ciebie wygodne i bezpieczne- zadbaj także o odpowiedni dobór płynu do soczewek.  Alergie, suchość, dyskomfort, czy zapalenia oka, to tylko nieliczne z możliwych komplikacji związanych z niewłaściwym stosowaniem tych środków. Z artykułu dowiesz się,  dlaczego dla własnego bezpieczeństwa warto nie bagatelizować roli płynu do soczewek i zaufać w tej kwestii specjalistom. A jeśli zależy Ci na zdrowiu Twoich oczu- sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów! 

Ciągle zmieniasz płyn na inny?

Wybór płynu nie ma dla Ciebie większego znaczenia? Stosujesz naprzemiennie różne płyny? Kieruj się dwoma prostymi zasadami, by uchronić się od alergii i stanów zapalnych. 

Po pierwsze nie mieszaj! Zmiany płynów mogą wywoływać między nimi reakcje krzyżowe. W ten sposób substancje czynne zawarte w środkach do pielęgnacji mogą się wzajemnie neutralizować i tym samym nie dezynfekować odpowiednio Twoich soczewek. Nieefektywnie działający płyn to większa szansa na reakcje zapalne.

 Po drugie nie zmieniaj, bo nie wiesz jak Twoje oczy zareagują na nowy płyn. Pamiętaj wizyty kontrolne po doborze soczewek obejmują także sprawdzenie, czy płyn nie wywołuje u Ciebie alergii. Oprócz tego Twój optometrysta zobaczy, czy odpowiednio usuwa osady z soczewek, co może uchronić Cię przed dyskomfortem, gorszym widzeniem i zapaleniami oczu. 

Jeśli jednak jesteś zmuszony zmienić płyn, pamiętaj by zrobić to na świeżej parze soczewek, wtedy unikasz ryzyka reakcji między płynami.

Dolewasz, a nie wymieniasz?

Po wyjęciu soczewek nie opróżniasz pojemnika? Zamiast wymieniać tylko uzupełniasz? Muszę Cię zmartwić, badania wskazują, że dolewanie płynu zwiększa ilość drobnoustrojów obecnych w pojemniku i tym samym ryzyko stanów zapalnych oczu. Dlatego każdorazowo po wyjęciu soczewek opróżnij, wyczyść i wysusz pojemnik. Natomiast na koniec dnia włóż soczewki do świeżego płynu, tak by mógł je skutecznie oczyścić.

Nie pocierasz?

Czy wiesz, że czyszczenie soczewek ma udowodnione działanie? Pocieranie soczewek po zdjęciu ich z oczu pozwala usunąć zdecydowanie więcej drobnoustrojów. Czyszcząc soczewkę na dłoni naruszasz wszelkie przyklejone do soczewki zanieczyszczenia, by płyn miał szansę dokładniej je usunąć.

Nie spłukujesz soczewek?

Najbardziej efektywną dezynfekcję wykonasz dopiero, gdy po czyszczeniu soczewek przepłuczesz je płynem. Dlatego nie daj się zwieść produktom z napisem NO RUB, czyli bez pocierania. Badania pokazują, że takie podejście jest nieskuteczne i usuwa znacznie mniej drobnoustrojów i zanieczyszczeń.

Używasz płynu jak kropli do oczu?

Płyn wielofunkcyjny pełni kilka funkcji, służy między innymi do czyszczenia dezynfekcji, przechowywania czy utrzymanie nawilżenia soczewek. Mimo to, nie można stosować bezpośrednio do oka.  Zawarte w nim substancje mają przecież zabijać bakterie, wirusy i grzyby.  Nie dadzą Ci więc uczucia nawilżenia,  tak jak krople

Nie wymieniasz pojemnika?

Zalecenia mówią jasno, pojemnik należy wymieniać, przy każdej zmianie płynu na nowy. W ostateczności, nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Badania pokazują, że w po upływie tego czasu możesz wyhodować na ściankach swojego pojemnika trudne do zwalczenia skupiska bakterii, które poprzez soczewkę wprowadzisz do oczu.

Nie czyścisz pojemnika na soczewki?

Nawet w  66% badanych pojemników na soczewki stwierdzono obecność bakterii i grzybów. A droga od pojemnika do oka jest niestety krótka. Co zrobić, by tego uniknąć? Po wyjęciu soczewek, wyczyść pojemnik, przepłucz je płynem, wytrzyj do sucha i pozostaw otwarte. Stosuj zawsze płyn i pojemnik tego samego producenta, w ten sposób zmniejszy się liczba występujących w pojemniku drobnoustrojów.

Podsumowując - tych błędów unikaj!

  1. Używaj jednego sprawdzonego i zaleconego przez specjalistę płynu
  2. Codziennie wymieniaj płyn na świeży- nie dolewaj 
  3. Po zdjęciu zawsze pocieraj i płukaj soczewki 
  4. Nie zakraplaj oczu płynem 
  5. Regularnie wymieniaj pojemnik
  6. Czyść pojemnik na soczewki

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń, doradzimy jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie