Czym jest krótkowzroczność?

Daria Just

Kategoria: Okulary korekcyjne

Czy wiesz, że krótkowzroczność to inaczej myopia, co z greckiego oznacza “mrużyć”? I takie właśnie mogą być pierwsze objawy wystąpienia tej wady wzroku. 

Twoje dziecko zaczęło się skarżyć na nieostre widzenie w szkole? To sygnał, że warto odwiedzić specjalistę. 

Krótkowzroczność to wada wzroku, która objawia się nieostrym widzeniem z daleka, podczas gdy widzenie z bliska pozostaje zwykle niezmienione.

Problem z uzyskaniem ostrego widzenia na dal spowodowany jest nieprawidłowym ogniskowaniem się światła w naszym oku. Moc układu optycznego oka w tym wypadku jest zbyt silna, a światło załamywane jest zbyt mocno. Dlatego promienie świetlne zamiast ogniskować się na siatkówce oka, ogniskowane są w pewnej odległości przed nią. Gdy obraz obserwowanych obiektów nie pada na siatkówkę odczuwamy spadek ostrości widzenia i mówimy o wystąpieniu wady wzroku. 

Krótkowzroczność może mieć przyczynę w także długości gałki ocznej. Gdy gałka oczna jest zbyt długa, to układ optyczny oka nie jest w stanie zogniskować obrazu na mocno oddalonej siatkówce. Ponownie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie obraz obserwowanego obiektu powstaje przed siatkówką i mówimy o myopii. 

Przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych odpowiedniej mocy, uzyskujemy ostre widzenie przesuwając obraz z powrotem na siatkówkę.

Krótkowzroczność to plusy czy minusy?

Jaki rodzaj szkieł stosuje się w przypadku wystąpienia krótkowzroczności? Jak już pisałem w oku z myopią moc optyczna oka jest zbyt duża, w wyniku czego obraz obserwowanego obiektu powstaje przed siatkówką. Taką wadę wzroku korygujemy soczewkami rozpraszającymi, które w optyce oznaczane są znakiem minusowym i przesuwają obraz obiektu na siatkówkę. Z tego powodu w przypadku myopii zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe mają wartości minusowe.

Krótkowzroczność - objawy i przyczyny

W przeciwieństwie do nadwzroczności i astygmatyzmu wykrycie myopii jest łatwe i często udaje się to zrobić już na wczesnym etapie rozwoju wady wzroku. Pacjenci dość szybko zgłaszają pierwsze objawy, nawet gdy wartości korekcyjne są małe.

 

Pierwszym objawem myopii jest niewyraźny obraz obiektów znajdujących się daleko (powyżej 3-4m), najczęściej zauważony w trakcie prowadzenia samochodu, nauki w szkole czy oglądania telewizji. 

Jednocześnie pacjenci widzą ostro wszystko to, co znajduje się blisko, czyli około 40-60 cm od twarzy. 

 

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko ma krótkowzroczność zwróć uwagę na częste symptomy, takie jak::

  • mrużenie oczu podczas obserwacji obiektów znajdujących się daleko (telewizor, tablica w szkole, rejestracje samochodów),
  • siadanie blisko telewizora, rzutnika lub tablicy w szkole,
  • częste błędy w odczytywaniu lub przepisywaniu tekstu, cyfr z większej odległości,
  • zgłaszanie zmęczenia oczu po długim wpatrywaniu się w obiekty znajdujące się daleko (np. po całym dniu w szkole),
  • częste mruganie lub pocieranie oczu,

Krótkowzroczność u dzieci

Krótkowzroczność jest najczęściej występująca wadą wzroku na świecie, a liczba osób krótkowzrocznych ciągle rośnie. W niektórych częściach świata liczba dzieci z myopia podwoiła się a nawet potroiła. Według szacunków do 2050r. już połowa populacji będzie krótkowzroczna (nawet 5 miliardów ludzi). 

Myopia staje się ogromnym wyzwaniem dla całego systemu ochrony zdrowia. Szczególnie, że dotyka ona coraz młodszych dzieci i niesie za sobą szereg powikłań.

Skąd bierze się krótkowzroczność - przyczyny

Obecnie nie można określić jednego powodu, dla którego tak gwałtownie rośnie liczba osób z myopią. Autorzy publikacji naukowych wskazują na wieloczynnikowe podłoże krótkowzroczności. Do długiej listy przyczyn jej występowania zaliczamy przyczyny:

  • genetyczne
    • jedno lub oboje rodzice krótkowzroczni to większe ryzyko myopii u dziecka
  • środowiskowe
    • zbyt dużo czasu poświęcanego na obserwację obiektów w bliży, (telefon, tablet, komputer, książki)
    • zbyt mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu (minimum 1,5h dziennie),

Postępująca krótkowzroczność

Można by pomyśleć, że krótkowzroczność to po prostu wada wzroku jak każda inna i wymaga korekcji okularami, soczewkami czy zabiegu laserowego w przyszłości. Niestety ta wada wzroku niesie za sobą także komplikacje zdrowotne, a największym wyzwaniem dzisiejszej medycyny jest postępująca krótkowzroczność, czyli ciągłe przyrosty wady wzroku, prowadzące do wysokiej krótkowzroczności w przyszłości. 

Im szybciej pojawia się ta wada wzroku, tym niestety większe ryzyko wystąpienia wysokiej myopii w przyszłości. A to z kolei to większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób oczu takich jak:

-jaskra

-zwyrodnienie plamki żółtej

-odwarstwienie siatkówki

-zaćma

Standardowy obecnie przyjmowany roczny przyrost wady wzroku u dzieci to -0,5 dptr, natomiast u wielu dzieci jest wyższy i  wada potrafi narastać nawet -1,0 dptr na rok.

Postępująca krótkowzroczność - czy występuje u dorosłych?

Wysoka krótkowzroczność

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat odnotowujemy stały wzrost liczby osób z krótkowzrocznością. Problem z nieostrym widzeniem na dal dotyka dzieci w wieku nawet 7-8 lat, a im wcześniej pojawia się, tym szybciej przyrasta i osiąga większe wartości w wieku dorosłym.

Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że wyższa wada wzroku koreluje z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób oczu. W przypadku osób noszących minusowe okulary mogą to być jaskra, odwarstwienie siatkówki, czy krótkowzroczne zwyrodnienie plamki żółtej. Niestety wszystkie te choroby mogą przyczyniać się do znaczącego uszczerbku na zdrowiu bez możliwości poprawy w postaci znaczącej utraty wzroku. 

W tej sytuacji najlepszym co możemy zrobić to zapobiec lub spróbować przynajmniej spowolnić przyrastanie wady wzroku.

Leczenie krótkowzroczności - czy to możliwe?

Termin leczenie ma na celu przywrócenie zdrowia. Natomiast krótkowzroczność to wada wzroku, a nie choroba. Z tego powodu nie mówimy o leczeniu, a raczej o korygowaniu wady wzroku, w celu uzyskania ostrego widzenia oraz próbie zatrzymania lub przynajmniej spowolnienia narastania krótkowzroczności. 

Zapobieganie przyrostowi krótkowzroczności pozwala tym samym uchronić pacjenta przed wystąpieniem chorób, które mogą skutkować pogorszeniem lub utratą widzenia w przyszłości. 

Obecnie są różnorodne metody korygowania wad wzroku jak i możliwości jej zatrzymania lub spowolnienia. 

Jak uchronić się przez wysoką krótkowzrocznością, czyli nieostrym widzeniem, koniecznością noszenia wysokich mocy okularów i ryzykiem chorób?Przejdź niżej, aby poznać metody zarządzania krótkowzrocznością.

Okulary korekcyjne

Aktualnie na rynku są dostępne sprawdzone metody hamowania krótkowzroczności za pomocą specjalnych okularów. 

Soczewki okularowe firm Hoya oraz Rodenstock są przełomowymi rozwiązaniami przeznaczonymi do korekcji i kontroli postępu krótkowzroczności u dzieci w bezpieczny, łatwy, skuteczny i nieinwazyjny sposób. Konstrukcje soczewek umożliwiają jednoczesne spowolnienie wzrostu gałki ocznej i wyraźne widzenie.

Miękkie soczewki kontaktowe

Dobrym rozwiązaniem dla krótkowidza są także soczewki kontaktowe, które daja naturalne i ostre widzenie bez konieczności noszenia okularów. 

Jedną z najbardziej powszechnych i skutecznych metod do kontroli krótkowzroczności jest stosowanie miękkich soczewek o specjalnej wieloogniskowej konstrukcji. Soczewki te dopasowujemy indywidualnie do kształtu oczu oraz wielkości wady wzroku. Nowoczesne materiały, z których wykonane są soczewki pozwalają na bezpieczne ich użytkowanie już od pierwszych lat życia. 

W przypadku dzieci szczególnie warto zwrócić uwagę na soczewki jednodniowe, które poza funkcją korekcyjną pomagają spowolnić przyrost wady wzroku, są najbezpieczniejszym sposobem korekcji soczewkami kontaktowymi.

Ortokorekcja

Chcesz uwolnić się od konieczności noszenia okularów i soczewek w ciągu dnia? Z pomocą przychodzi ortokorekcja, czyli stosowanie twardych soczewek na noc, by po przebudzeniu móc widzieć wyraźnie.

Stosowanie soczewek ortok dodatkowo zapewnia wysoką skuteczność w hamowaniu narastania wady wzroku u dzieci i młodzieży.

Farmakologia

Oprócz stosowania okularów i soczewek do kontroli krótkowzroczności można wykorzystać metody farmakologiczne, z zastosowaniem kropli z atropiną. 

Metoda ta polega na codziennym podawaniu do każdego oka jednej kropli atropiny o niskim stężeniu. 

Ta forma terapii wymaga ścisłej współpracy z lekarzem okulistą, który kwalifikuje pacjenta i przepisuje krople na receptę.

Metody hamowania krótkowzroczności - co wybrać?

Pewnie zastanawiasz się, która metoda będzie najlepsza dla Twojego dziecka? Która ma największą skuteczność? Czy moje dziecko może nosić soczewki kontaktowe? Czy ortokorekcja jest bezpieczna? 

Dobór metody oczywiście jest indywidualny i zależy od wielkości wady wzroku, stylu życia, sposób spędzania wolnego czasu, uprawianych sportów. Nie należy zapominać także o aspektach społeczno- emocjonalnych. Być może Twoje dziecko źle czuje się w okularach, np. odbierają mu pewność siebie. A może przeciwnie, nie jest jeszcze gotowe na noszenie soczewek i ma obawy związane choćby z ich zakładaniem i zdejmowaniem. 

Warto pamiętać, że wybór jednej z metod to nie wszystko. W parze z okularami, soczewkami kontaktowymi lub farmakologią powinna pójść zmiana trybu życia!

W szczególności ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem na rzecz zabaw i ruchu na świeżym powietrzu. 

Wybór najlepszej metody dopasowanej do Twojego dziecka najlepiej doradzi specjalista. Masz pytania? 

Krótkowzroczność a astygmatyzm

Myopia może występować samodzielnie lub w połączeniu z inna wadą wzroku, jaką jest astygmatyzm. Wtedy na recepcie okularowej oprócz minusowych mocy sferycznych zauważysz dwa dodatkowe parametry, czyli cylinder i oś. 

Astygmatyzm może obniżać jakość widzenia zarówno w odległościach dalekich jak i bliskich. Można go korygować za pomocą okularów jak i soczewek. Natomiast w przypadku wyższych wartości cylindra, czyli soczewki korygującej atygmatyzm, stosowanie ortokorekcji czy soczewek jednodniowych hamujących myopie może być niemożliwe. 

Natomiast nie obawiaj się, jego wystąpienie nie zwiększa ryzyka chorób oczu. Podczas wizyty u specjalisty otrzymasz rekomendację, takiej metody kontroli krótkowzroczności, która pozwoli uzyskać zarówno ostre widzenie jak i spowolnienie przyrastania wady wzroku nawet w przypadku astygmatyzmu. 

Ile to wszystko kosztuje? Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej.

Wada wzroku Twojego dziecka systematycznie przyrasta? — Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko kwalifikuje się do jednej z metod kontroli krótkowzroczności? — Obawiasz się o zdrowie oczu swojej pociechy?

Umów się na konsultację

Nasz specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania i zarekomenduje najlepsze postępowanie